Ako ste ljubitelj sitnog peska, kamenih plaža, plaža medju stenama, aktivnog odmora, španskog jezika, pirinča na sto jedan način, pudinga, toplesa, onda je Majorka pravo mesto za vas. Ako vam kažem da sam na Majorci bila tri puta, i da bih se opet vratila, onda vam je jasno da sam ja veliki ljubitelj svega gore navedenog (osim toplesa, toples je pomenut zbog muških čitalaca).
Smeštaj i let
Rezervaciju smeštaja i čarter leta uvek obavimo preko neke naše agencije, ima ih par koje rade Majorku, ja sam do sada putovala preko Argus tursa (oni više nemaju u ponudi Španiju), kao i preko Robinsona i Belvi travela. Od trenutka kad sletimo na Majorku i smestimo se u hotel, stvar uzimamo u svoje ruke. Mesto u kome uvek letujemo je El Arenal, i nalazi se u središnjem delu ostrva. Uvek biramo taj grad, jer je plaža peskovita, ima veliko šetalište, uveče je baš živo, a geografski je takav položaj da se lako dolazi do bilo kog dela ostrva. Nemojte da se začudite ako u ovom mestu pre nadjete jelovnik na nemačkom, nego na španskom i engleskom, jer ovo mesto važi za nemačko letovalište. Ali to neće smanjiti duh Španije, osim ako se na šetalištu posle 22h ne zadesite sa gomilom pijanih nemaca. U slučaju da želite malo mirniju varijantu letovanja, a da izbegnete njihovo paradiranje, možete uzeti hotel u mestu Can Pastila, koje se nalazi vrlo blizu El Arenala.
Restorani i kafići
U poredjenju sa Grčkom, cene u Španiji su daleko niže, pa tako kafu možete popiti za 1.5 do 2 eura, ručak za dvoje može biti od 15 do 20 eura (plus kafa, voda, …). Ako ste ljubitelji gaziranih sokova, u kafićima uglavnom služe sokove na točenje, i cene su od 1 do 3 eura, u zavisnosti od litraže, tako da obratite pažnju kad budete naručivali. Paelja je njihov specijalitet koji nikako ne treba da propustite, kao i njihove slatkiše, razne puding, kremaste filove (ja ih lično obožavam). Uglavnom su svi aranžmani na bazi polupansiona, osim ako se odlučite za all inclusive (u slučaju da ne želite da obilazite ostrvo), tako da sve ovo što sam navela, imaćete sigurno prilike da probate u hotelu. Večera u hotelima je raznovrsna, i bukvalno za svakoga može da se nadje po nešto. Ono što je sigurno, sa ovog ostrva se nećete vratiti gladni, a ni mršaviji.
Iznajmljivanje automobila
Ono što preporučujem svakome ko dodje na Majorku je iznajmljivanje automobila. Cene variraju u zavisnosti od sezone, ali i od automobila koji želite da vozite. Fiat Panda im je omiljena za inzjamljivanje, i van sezone (npr. u junu) se može iznajmiti i za 20 evra po danu. U sezoni maksimalna cena koju smo plaćali bila je 35 evra po danu. Moj savet je da kada pregovarate oko cene, krenete prvo sa cenom za 3 dana, pa 5, pa 7, jer kako budete povećavali broj dana, cena će padati. Mi smo u proseku uzimali automobil na 6 dana, što je i više nego dovoljno. Postoji mogućnost da se dosta plaža obidje i autobusom, ali fleksibilnost koju dobijate iznajmljivanjem automobila je neprocenjiva.
Kada je reč o infrastrukturi, na Majorci je to na zavidnom nivou. Garantujem vam da se niste vozili boljim putevima na nekom ostrvu. Sve je jasno označeno, dobar deo Majroke ima i autoput, a i magistralni putevi su kao staklo. Za sebe ne mogu da kažem da sam iskusan vozač, i vozim samo kad me nateraju, ali na Majorci sam izrazila želju sama da vozim i uživala sam. Još jedna bitna stvar je da nema ludačke vožnje, svi voze po propisima, i retkost je da naidjete na policiju na putu.
Ležaljke
Kao narod koji najčešće letuje u Crnoj Gori i Grčkoj, pitanje koje mi uvek postave kada kažem da letujemo u Španiji je – kako funkcionišu ležaljke? Sve plaže su otvorenog tipa, što znači da dodjete, i gde spustite peškir i torbu na plaži, vaše je. Postoje mesta gde možete da iznajmite ležaljke, mi to iskreno nismo nikada radili, ali kako sam načula, oko 15 evra je dnevno iznajmljivanje ležaljke. Nama se to nikako ne isplati, jer nikada nismo bili ceo dan na jednoj plaži.
Šoping

Kako ti se čini?